Alternatívne metódy výchovy a vzdelávania

Rôznorodosť spojená so systematickosťou.

Takto, by sme mohli pomenovať alternatívnosť výchovno-vzdelávacieho princípu v našej materskej škole.

Rôznorodosť pretavená do rozličných typov metód, ktoré sa v našej materskej škole realizujú nielen, ako niečo zaujímavé, ale predovšetkým, ako cieľavedomý a systematický proces zameraný na získavanie vedomostí, zručností a skúseností potrebné pre všestranný rozvoj celistvej osobnosti dieťaťa.

Pretavovanie alternatívnych metód do výchovno-vzdelávacieho procesu nepredstavuje len zhluk všetkého v jednom. Každá z metód je zavádzaná do výchovno-vzdelávacieho procesu, podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie, veľmi premyslene a zodpovedne voči všetkým zložkám procesu ale najmä zodpovedne a zohľadňujúco voči osobnosti dieťaťa ako individuálnej bytosti.

Alternatívne metódy, ktoré u nás môžete zakúsiť sú:

1. Montessori pedagogika

2. Hejného metóda

3. Eľkoninová metóda

Montessori pedagogika

V rámci obohatenia našej metodiky sme sa rozhodli inšpirovať aj Montessori pedagogikou. V súlade so známym citátom: „Pomôž mi, aby som to dokázal sám,“ sa snažíme deti viesť k samostatnosti a vzájomnej úcte. Prípravou vhodného prostredia podnecujeme u detí prirodzenú túžbu po poznaní. Deti dostávajú priestor na samostatné zvládanie aktivít praktického denného života. Ponúknutím špeciálnych montessori pomôcok sa snažíme o všestranný rozvoj dieťaťa, či už ide o výchovu zmyslov, rozvoj matematických schopností, objavovanie prírody a mnohé iné aktivity zamerané na rôzne stránky ich osobnosti. Montessori pedagogika, ako i Hejného metóda, či rešpektujúca výchova, o ktoré sa opierame aj v rámci komunikácie s dieťaťom, práce s chybou, či podpore vnútornej motivácie, vedú deti k osobnostnému rastu, sebaúcte a zároveň vzájomnému rešpektu.

Hejného metóda

Vďaka Montessori a Hejného metóde sa z nás učiteľov stali nielen tí, ktorí prinášajú deťom nové poznatky ale najmä sa z nás stali sprievodcovia na ceste detí k vlastnému poznaniu či už svojho dobra, alebo k túžbe učiť sa z vlastného rozhodnutia a chcenia.

Naším najdôležitejším poslaním je vychovať z deti dobrých a slušných ľudí, ak sa nám popri tom podarí u nich vzbudiť lásku k matematike náš úspech sa len zdvojnásobí.

Ako učitelia nezabúdame na slová zakladateľa tejto metódy, pedagóga a matematika Víta Hejného: „Hľaď, aby tvoja snaha naučiť žiakov matematiku neprevýšila tvoju snahu vychovať slušných ľudí“.

Eľkoninová metóda

Eľkoninová metóda je nový prírastok do nášho výchovno-vzdelávacieho procesu. Ako pilotný program pre našu materskú školu je zatiaľ realizovaná na báze poobednej výchovno-vzdelávacej činnosti („krúžok“), kde predovšetkým naši predškoláci majú vytvorený priestor na hru s procesmi, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby sa naučili následne čítať. Priestor, teda krajinu slov a hlások. Deti sa postupne zoznamujú s obyvateľmi tejto krajiny.

Celá metodika je spracovaná príťažlivou formou príbehu. Hlavný benefitom metódy Eľkonina je to, že deti sa neučia pokusom a omylom, ani mechanicky – naspamäť. Ale práve naopak, učia sa systematicky prostredníctvom hry a spolupráce v malej skupine detí chápať princípy a pravidlá slovenského jazyka.